Europejska Taksonomia

Europejska taksonomia jest systemem podziału działalności gospodarczej uwzględniającej zasady zrównoważonego rozwoju środowiska. Klasyfikacja ta określa, co jest uznawane za zrównoważone i jakie działania podlegają temu procesowi. 


Europejska taksonomia, ściśle powiązana z SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation), pozwoli inwestorom na dokładne zrozumienie, w jakich organizacjach chcą uczestniczyć i jaki jest ich poziom zrównoważenia i odpowiedzialności społecznej. Ponadto posłuży jako przewodnik dla firm w kierunku realizacji SDGs (Sustainable Development Goals) zawartych w agendzie 2030 w celu osiągnięcia zrównoważonej przyszłości.

UE opublikowała rozporządzenie w sprawie Europejskiej Taksonomii, w którym określono sześć celów środowiskowych, na które firmy muszą mieć wpływ, są to:

  • Łagodzenie skutków zmian klimatycznych

 

  • Dostosowanie do zmian klimatycznych

 

  • Zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich
  • Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i ekosystemów

 

  • Zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola

 

  • Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Zgodnie z tą klasyfikacją, działalność zrównoważona jest określona jako działalność, która w istotny sposób wnosi wkład w realizację co najmniej jednego z tych celów i nie ma znaczącego wpływu na pozostałe pięć.

Europejska taksonomia weszła w życie w styczniu 2022 roku. Komisja wydała sprawozdanie, w którym opisuje przyszłe rozszerzenia w ramach europejskiej taksonomii, które przejdą od oceny wyłącznie aspektów środowiskowych do pomiaru również innych wskaźników, takich jak społeczne czy związane z zarządzaniem.

Ustawa określa 70 kryteriów łagodzenia zmian klimatu i 64 kryteriów adaptacji, zebranych w trzy główne kategorie: niskoemisyjne, przejściowe i adaptacyjne.

Aby uzyskać więcej informacji, polecamy pobrać nasz przewodnik

Czy chcesz mieć możliwość raportowania i podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o dane ESG?

Umów się na spotkanie i pozwól nam Tobie doradzić za darmo​